НЕОФОРМИН
Неоформин е лекарство отпускащо се по лекарско предписание. Неоформин се разпространява под формата на таблетките. Неоформин се използва за лечението на захарен диабет тип 2.
Фармакотерапевтична група
Орални глюкозо-намаляващи лекарства.
Терапевтични показания:
Лечение на захарен диабет тип II при възрастни, особено такива с наднормено тегло, когато само спазването на диета и физически упражнения не води до желания гликемичен контрол.
Противопоказания:
- Свръхчувствителност към Metformin hydrochloride или някое от помощните вещества.
- Диабетна кетоацидоза, диабетна пре-кома.
- Бъбречна недостатъчност или бъбречна дисфункция.
- Остри състояния с възможност за нарушение на бъбречната функция като:
- дехидратация,
- тежка: инфекция
- шок,
- интраваскуларно приложение на йодни контрастни средства
- Остри или хронични заболявания, които могат да доведат до:
- сърдечни или респираторни заболявания
- наскоро прекаран инфаркт на миокарда,
- шок
- Чернодробна недостатъчност, остра алкохолна интоксикация, алкохолизъм
- Кърмене
Лекарствени и други взаимодействия:
Не се препоръчва комбиниране с:
Алкохол:
Съществува повишен риск от лактатна ацидоза при остро алкохолно отравяне, особено при:
- гладуване или нарушено усвояване на храната,
- чернодробна недостатъчност
Да се избягва употребата на алкохол или алкохолсъдържащи продукти.
Йодни контрастни средства:
Интраваскуларно приложение на йодни контрастни съединения може да доведе до бъбречно нарушение, последвано от акумулиране на Metformin и риск от лактатна ацедоза.
Приема на Metformin трябва да се прекрати преди изследването, по време на него и за период от 48 часа след това, като лечението се възобновява само след нова оценка на бъбречната функция и в случай, че резултатите показват нормално функциониране на бъбреците.
Комбинации изискващи повишено внимание:
Глюкокортикостероидите, бета-2 агонистите и диуретиците притежават хипергликемичната активност. Уведомете за това пациентите и провеждайте по-чест контрол на кръвната захар, особено в началото на лечението . При необходимост коригирайте дозата на антидиабетното лекарство по време на приема на другите лекарства и до тяхното спиране.
АСЕ-инхибиторите може да понижат нивото на глюкозата в кръвта. При необходимост коригирайте дозата на антидиабетното лекарство по време на приема на другите лекарства и до тяхното спиране.
Употреба при бременни и кърмещи:
Когато пациентката планира бременност или по време на такава, Metformin те трябва да се използва за лечение на диабета, но е необходимо прилагането на инсулин, за поддържане нивата на кръвната захар възможно най-близо до нормата, с цел понижаване риска от малформации на плода, свързани с абнормалните нива на глюкозата в кръвта.
Metformin преминава в кърмата и достига концентрации сравними с тези в плазмата. Необходимо е да се прекъсне кърменето или да се премине на друго лечение.
Влияние върху способността за шофиране и работа с машини:
Самостоятелното приложение на Neeoformin не води до хипогликемия, поради което не оказва влияние върху способността за шофиране и работа с машини.
Въпреки това, при комбинирането на Metformin с други антидиабетни средства, пациентите трябва да бъдат предупредени за възможността от възникване на хипогликемия.
Информация относно правилната употреба:
Дозировка и честота на приложение
Монотерапия и комбиниране с други орални антидиабетни средства
- Обичайната начална доза е една таблетка 2 или 3 пъти дневно по време на хранене или след това.
След 10 до 15 дни дозата трябва да се промени в основа на резултатите от измерването на глюкозата в кръвта. Постепенното повишаване на дозата може да подобри поносимостта от страна на стомашно-чревния тракт.
Максималната препоръчвана доза Metformin е 3 г дневно.
- При преминаване от друго орално антидиабетно средство: спиране на другото средство и започване лечението с Metformin с посочената по-горе доза.
Комбиниране с инсулин
Metformin и insulin могат да се прилагат под формата на комбинирано лечение за постигане на по-добър гликемичен контрол. Metformin се прилага в обичайната начална доза от 1 таблетка 2-3 пъти дневно, докато дозата на инсулина се коригира въз основа на резултатите от измерването на глюкозата в кръвта.
Пациенти в напреднала възраст: поради възможност за намаление на бъбречната функция при пациентите в напреднала възраст, дозата на Metformin трябва да се определи въз основа на бъбречната функция. Необходима е редовна оценка на бъбречната функция.
Деца: Поради липса на данни, Neoformin не трябва да се прилага при деца.
Симптоми на предозиране и спешни мерки
Не е наблюдавана хипогликемия при дози Metformin до 85 г, като в тези случаи възниква лактатна ацидоза. Остро предозиране или други рискови фактори могат да доведат до появата на лактатна ацидоза. Лактатната ацидоза е спешно състояние в медицината и изисква болнично лечение. Хемодиализата е най-ефективният метод за отстраняване на лактата и метформина от организма.
Нежелани лекарствени реакции:
- Стомашно-чревните симптоми като гадене, повръщане, диария, коремна болка и загуба на апетита са много чести. Те отминават спонтанно. За предотвратяване на тези симптоми се препоръчва приема на Metformin да става 2 или 3 пъти дневно по време или след него. Постепенното повишаване на дозата може също да подобри стомашно-чревната поносимост.
- Често се среща метален вкус
- При някои пациенти с повишена чувствителност е наблюдавана лека еритема, като честотата на тези ефекти е много ниска
- Понижаване на абсорбцията на витамин В12 с намаляване на серумните нива е наблюдавано при пациенти, лекувани продължително с Metformin, но като цяло няма клинична значимост.
- Лактатната ацидоза е много рядка.